HISTORIA
 
::pochodzenie herbu i nazwy

::historia miasta

::Zabytki:

-Kościół NP NMP
-Kościół Świętej Trójcy
-Synagoga
-Rynek
-Młyn
-Pomniki Chmielnika

 

 

Kościół pw Niepokalanego Poczęcia NMP
 
 Budowę kościoła pw Niepokalanego Poczęcia NMP rozpoczął w 1730 roku Jerzy Marcin Ożarowski - właściciel Chmielnika i oboźny koronny. Niestety w 11 lat od rozpoczęcia budowy zmarł, a jego schedę przejął kolejny dziedzic - wojewoda inowrocławski Andrzej Moszczyński, ostatecznie kończąc prace nad świątynią w 1783 roku. W tym samym roku 17 października nastąpiła konsekracja, której dokonał biskup Wojciech Boxa Radoszewski.
Kościół pw Niepokalanego Poczęcia NMP wybudowany jest w stylu późnego baroku. Wewnątrz znajduje się wiele elementów pochodzących z tego właśnie okresu, choć najważniejszy z nich ołtarz główny pochodzi z roku 1886. Jego forma składa się z dwóch kondygnacji, a na szczycie znajduje się monogram Chrystusa Pana. W środkowej części ołtarza między dwoma kolumnami stoją posągi świętych Piotra i Pawła otaczające obraz Niepokalanej Panny z 1736 roku.
Po lewej stronie znajduje się ołtarz boczny z obrazem Przemienienia Pańskiego, a nad nim Matka Boska Nieustającej Pomocy, naprzeciw po prawej stronie znajduje się ołtarz z obrazem Świętej Trójcy i rzeźba Archanioła Michała, obok której zawieszona jest rokokowa ambona.
Trzeci ołtarz wybudowany został w stylu późnego baroku znajduje się na nim obraz św. Józefa i św. Andrzeja, a przy chórze znajduje się kolejny ołtarz z obrazem św. Antoniego Padewskiego. Następny ołtarz pochodzi z 1787 roku, zawiera on obrazy św. Elżbiety i św. Franciszka Serafickiego.
Organy na wcześniej wspomnianym chórze pochodzą z 1892 roku, a ich autorem był Haman z Warszawy, ozdobione są one rzeźbą króla Dawida.

 

 

 
 

2003 © copyright by CHE. All rights reserved.